Forum www.muladhara.fora.pl Strona Główna www.muladhara.fora.pl
Joga
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kadzidła. Czy to działa ?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.muladhara.fora.pl Strona Główna -> Kadzidła
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dharma




Dołączył: 17 Kwi 2011
Posty: 53
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:17, 24 Kwi 2013    Temat postu: Kadzidła. Czy to działa ?

Kadzidła . Czy to działa ??

Jak wielu z was narażało się na śmieszne docinki rodziny , znajomych lub innych
niedowiarków . Poniższy artykuł powinien przekonać nawet najbardziej zagorzałych
przeciwników wiary w lecznicze lub psychiczne oddziaływanie kadzideł .
Zaznaczę na początku że gdziekolwiek używając w tym artykule słów ,,kadzidło ,kadzidła”
mam na myśli kadzidła opisane na tym forum , lub inne oryginalne znane pozycje .

Na początek krótkie wyjaśnienie co to jest zapach .
Zapach to cecha związków chemicznych lub ich mieszanin która ma zdolność do pobudzania
narządu węchowego , czyli odgrywania roli bodźców wywołujących wrażenia .
Teraz pozwolę sobie przytoczyć definicje encyklopedyczną na jakiej zasadzie to działa :
..,, Człowiek odczuwa zapachy na skutek wdychania do nosa powietrza, w którym zawarty jest co najmniej jeden związek wonny w ilości większej od określonego stężenia minimalnego. Aby pierwiastek lub związek chemiczny był wonny, przede wszystkim musi być lotny, czyli musi mieć wystarczająco dużą prężność pary w temperaturze pokojowej. Kolejne warunki, to zdolność do przenikania przez błonę śluzową, znajdującą się na powierzchni nabłonka węchowego, oraz do tworzenia kompleksów z białkami receptorowymi, mieszczącymi się w błonie komórek węchowych (receptorowych) nabłonka. Komórki przekazują informacje o odebraniu bodźca do węchomózgowia i wyższych pięter centralnego układu nerwowego.

Ogromna większość lotnych związków chemicznych ma zapach – mniej lub bardziej intensywny. Do nielicznych substancji bezwonnych należą gazy, które stale występują w powietrzu, takie jak tlen, azot, dwutlenek węgla, argon, hel lub para wodna. Dzięki temu jest możliwe pełnienie przez nabłonek węchowy roli detektora, który przekazuje do węchowego analizatora informacje o otoczeniu, np. o obecności w powietrzu śladowych ilości substancji semiochemicznych. Jest to funkcja węchu, ważna z punktu widzenia interakcji międzygatunkowych i wewnątrzgatunkowych we wszystkich ziemskich ekosystemach…,,
Znajdujemy tu bardzo ważną dla nas tezę o substancjach bezwonnych .
W naszych kadzidłach (szczególnie o właściwościach leczniczych) znajdziemy dużo substancji których nie poczujemy jako dany zapach lecz nasz organizm będzie odczuwał skutki obecności tych substancji w powietrzu .

Wiemy już co to jest zapach i na jakiej zasadzie go odczuwamy .

Jest 19 kwietnia 1801 rok na świat przychodzi niemiecki fizyk i filozof Gustav Theodor Fechner . Człowiek ten jest uważany za ojca działu nauki zwanej psychofizyką .
Największym dokonaniem Fechnera było ustalenie , wspólnie z Weberem prawa
głoszącego że przyrost wrażeń jest zależna od siły bodźca w sposób logarytmiczny .
Prawo Webera-Fechnera .
W jednej z tez tego prawa czytamy :
..,, Zmiana reakcji układu biologicznego jest proporcjonalna do względnej zmiany bodźca..,,
Tłumacząc jaśniej w/w Panowie udowodnili naukowo oddziaływania zapachów na
organizm ludzki .
Powstała dziedzina nauki zwana psychofizyką .
Encyklopedia :
…Psychofizyka - dział psychologii, zajmujący się głównie zależnościami między fizycznymi właściwościami bodźców działających na zmysły a wrażeniami psychicznymi, jakie się wtedy pojawiają…,,

Jest rok 1911 J.J.Thomson zbudował swój pierwszy spektrometr .
Współczesne spektrometry to bardzo skomplikowane urządzenia . Dzięki spektrometrii
możemy dokładnie identyfikować związki chemiczne i ich mieszaniny .
Przy powiązaniu możliwości dokładnego rozpoznawania związków chemicznych (spektrometria) oraz ich oddziaływaniu na organizm ludzki (psychofizyka) narodziła
się aromaterapia jako dział medycyny konwencjonalnej bo dla medycyny niekonwencjonalnej
pojecie znane było od czasów sumeryjskich (ok. 3000 p.n.e.) i dotyczą receptur mieszanek roślinnych.
Aromaterapia encyklopedia :
…. Polega na wprowadzeniu do organizmu pacjenta czynnych biologicznie substancji zapachowych z olejków eterycznych pochodzenia roślinnego. Uzyskuje się to poprzez układ oddechowy ….,,
W między czasie dział nauki zwany biologią dołożył nam nowe pojecie , zwane asymilacją .
Encyklopedia :
…Asymilacja, przyswajanie (z łac. assimilatio = 'upodobanie', od similis = 'podobny') – to w biologii proces przemiany substancji i materiałów pobranych z otoczenia na substancje dla potrzeb własnego organizmu …,,
Badania nad ta dziedziną nauki przyniosły nam odkrycia udowadniające nam że wiele związków chemicznych i ich mieszaniny są w różnym stopniu przyswajane przez nasz organizm . Zjawisko słabego przyswajania niektórych substancji chemicznych przez nasz organizm jest zmorą wielu firm farmaceutycznych .
Jakże wielkie zdziwienie wywarły dokładne badania asymilacji (przyswajania) różnych substancji chemicznych , kiedy okazało się że ogromna ich ilość jest lepiej przyswajana przez nasz organizm w lepszym stopni przez układ węchowy !!!.
To był wielki przełom . Natychmiastowo firmy farmaceutyczne zaangażowało się w produkcje aparatów zwanych inhalatorami lub nebulizatorami .
I w tym samym czasie wiele firm farmaceutycznych zaczęło się wycofywać z niepochlebnych publikacji podważających właściwości lecznicze kadzideł .

Dziś świat nauki dzięki rozpoznaniu wielu składników kadzideł (spektrometria) oraz wpływu ich na nasz organizm (psychofizyka wraz z asymilacja ) nie wątpi w ich lecznicze działania lub oddziaływania na poziomie psychofizycznym .
Częściej zadawane są pytania jak ktoś w IV lub VI wieku n. e. wiedział że mieszanina danych ziół , kwiatów ,żywic drzew doprowadza do wytworzenia się substancji chemicznych mających oddziaływanie na nasz organizm . I co najdziwniejsze zostały bardzo dokładnie podane ich właściwości , oddziaływanie na organizm .
Opisując wam kadzidła staramy się często podawać dokładnie nazwy chemiczne jakie wydzielane są w czasie ich spalania i ich wpływ na nasz organizm .


I jeszcze jedno naukowe udowodnienie że rośliny z Himalajów są najlepsze do wytwarzania kadzideł .
Biologia udowodniła że rośliny mają w sobie coś co się nazywa ,,wakuola,, .
Co to takiego ?
Są to struktury komórkowe które w roślinie są odpowiedzialne za magazynowanie substancji szkodliwych (dla niej i dla nas !) . W środowiskach zanieczyszczonych występuje duża ilość szkodliwych dla nas substancji (np. alkaloidy). Rośliny bronią się przed nimi w ten sposób że magazynują je w wakuolach . Lecz jeśli taką roślinę poddamy procesowi spalania substancje te zostaną uwolnione ! Trucizny te dostają się do rośliny poprzez wodę lub przenikanie komórkowe (osmoza) .
Dziś nie znamy już bardziej czystych miejsc od ,,dachu świata,, .Jak ktoś nie wierzy polecam odnalezienie wielu publikacji o najczystszych miejscach na Ziemi .


I nie byłbym sobą gdybym nie dodał jeszcze wątku filozoficzno-historycznego .
Kadzidła są bardzo mocno powiązane z Buddyzmem oraz Hinduizmem . Z bardzo prostej przyczyny .. na tamtych terenach od IV wieku n. e . innych religii nie było .
Kościół katolicki od zarania dziejów wyznawał doktrynę ..,, kto nie z nami to przeciwko
nam ,, , od zarania dziejów co tylko było kojarzone z Buddyzmem lub Hinduizmem postrzegał jako akt niewiary lub bezpośredni przejaw satanizmu.
Nawet dziś w wielu przedstawicieli kościoła katolickiego słysząc że cokolwiek pochodzi z Nepalu , Tybetu , Bhutanu czy Indii w trybie natychmiastowym chcą odprawiać egzorcyzmy zanim wysłuchają czego to dotyczy i na co jest .
Biorąc pod uwagę że katolicyzm jest bardzo mocno usadowiony w kulturze polaków , na pewno mimo przytoczenia wielu dowodów naukowych o pozytywnym oddziaływaniu kadzideł na nasz organizm dalej będziemy spotykać się z nieuzasadnioną szyderczą krytyką .


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez dharma dnia Śro 12:19, 24 Kwi 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.muladhara.fora.pl Strona Główna -> Kadzidła Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin